Warsztaty z naszym Pedagogiem

W dniu 29.10.2015roku o godzinie 16.00 pedagog poprowadziła warsztaty umiejętności wychowawczych dla rodziców.

Tematem zajęć było wskazanie różnic w rozwoju psychofizycznym, emocjonalnymi społecznym między sześciolatkiem a siedmiolatkiem. Zwrócono uwagę na ważne aspekty procesów poznawczych: uwagę, pamięć, spostrzeganie wzrokowe, spostrzeganie słuchowe, myślenie i mowę. Wykorzystanie wiedzy na temat rozwoju dziecka pozwoliło także na analizę różnych ćwiczeń i zadań wspierających dzieci w procesie dydaktycznym i wychowawczym.

Podsumowaniem spotkania były wspólne wnioski rodziców jak wspierać rozwój  swojego dziecka:

☻ okazuj bezwarunkową miłość,

☻ wyrażaj swoją miłość słowami,

☻ bądź przykładem w  sytuacjach  konfliktowych , swoim zachowaniem pokazuj jak   je rozwiązywać bez agresji,

☻ ograniczaj przywileje i wprowadzaj zasady, dzięki którym wyznaczysz granice zachowania dziecka,

☻ podkreślaj pożądane zachowania takie jak : wyrażanie złości bez wybuchu agresji,

☻  pobudzaj dziecko do niezależności przy odrobinie pomocy,

☻  pomagaj dziecku poznać siebie i nazwać uczucia własne oraz innych osób,

☻  pomagaj dziecku uświadomić sobie własny temperament,

☻ stopniowo pozwalaj dziecku na zmierzenie się z trudnościami poprzez rozmowę lub przygotuj je na takie przeciwności poprzez czytanie bajki terapeutycznej,

☻ pobudzaj dziecko do okazywania empatii i ucz je robienia czegoś dla innych ludzi,

☻ wskazuj dziecku gdzie może szukać pomocy w sytuacji trudnej,

☻ pokazuj jak przejąć odpowiedzialność za swoje zachowanie,

☻ nie krytykuj  dziecka za niepowodzenia  ale stwarzaj szansę do poprawy.