Historia jest kobietą…

7 listopada wspólnie z opiekunami Martą Pelak i Eweliną Partyką udaliśmy się do Miejskiej Biblioteki  Publicznej w Kraśniku – Filia nr 2  na spotkanie z Panią Agnieszką Lidią Płatek, autorką cyklu ,,Portrety pań Zamoyskich”.  W trakcie fantastycznego wykładu poznaliśmy historię barokowej kapliczki w Stróży, zbudowanej na planie trójkąta równobocznego, którą w 1766 roku ufundowała Teresa Aniela z Michałowskich Zamoyska. Ciekawostką jest fakt, że na terenie Europy jest tylko trzy tego typu budowle. Dodatkowo prowadząca spotkanie przedstawiła nam los Róży z Żółtowskich Zamoyskiej, określanej jako Anioł Dobroci, której heroiczna postawa przyczyniła się do uratowania około czterystu dzieci przebywających w obozie koncentracyjnym w Zwierzyńcu. W końcowej części spotkania Pani Agnieszka zachęciła nas do zgłębiania wiedzy dotyczącej naszych korzeni oraz poznawania swojej Małej Ojczyzny.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie oraz możliwość uczestniczenia w tak interesującym spotkaniu. Liczymy na dalszą współpracę i już nie możemy doczekać się kolejnego spotkania w bibliotece na Piaskach.

Wdzięczni uczniowie