Świetlica szkolną przestrzenią czasu wolnego...

Świetlica szkolna to placówka wspomagająca rozwój dzieci. Jest ona miejscem zabawy, nauki i wypoczynku, a jednocześnie ośrodkiem zorganizowanego życia społeczno - kulturalnego. Głównymi formami pracy w świetlicy są zajęcia i zabawy dydaktyczne prowadzone w salach, gry, zabawy i ćwiczenia ruchowe na świeżym powietrzu oraz spacery rekreacyjne po zajęciach lekcyjnych. Zajęcia świetlicowe organizowane są w oparciu o roczny plan pracy, w ramach którego uwzględniono różnorodne cykle tematyczne. Ponadto w świetlicy realizowany jest Program "Trzymaj formę" o zdrowym odżywianiu i aktywności fizycznej oraz Program "Czyste powietrze wokół nas". W celu uatrakcyjnienia zajęć wychowawczo - dydaktycznych w świetlicy stosowane są różne gry i zabawy towarzyskie, głośne czytanie lektur, bajek i czasopism, oglądanie filmów animowanych, słuchanie bajek muzycznych, nauka śpiewu piosenek, wykorzystywanie różnych technik plastycznych. Dzięki codziennemu przebywaniu ze sobą uczniów w świetlicy szkolnej tworzą się grupy rówieśnicze powiązane rozmaitymi stosunkami społecznymi.

Kontakty społeczne odgrywają bardzo znaczącą rolę w życiu i rozwoju psychicznym dzieci szkolnych, gdyż - po pierwsze - współdziałanie wpływa na rozwój umysłowy ucznia, a po drugie, przynależność do grupy rówieśniczej umożliwia zaspokajanie jego potrzeb społecznych ( potrzeby uznania, przynależności, pozytywnej samooceny ). Jest to warunkiem przystosowania i równowagi psychicznej wychowanków.

W świetlicy wychowawczynie prowadząc zajęcia wychowawczo - dydaktyczne dają uczniom duże możliwości rozwijania własnych zainteresowań, wyboru form aktywności adekwatnych do zainteresowań, poczucie swobody i bezpieczeństwa oraz przygotowują dzieci do właściwego funkcjonowania w życiu społecznym.