Szkoła Podstawowa nr 3 im. Adama Mickiewicza w Kraśniku

Rodzicu! Bądź czujny, zauważ depresję na czas !

 

         Depresja staje się jednym z najczęściej występujących problemów zdrowotnych wśród młodzieży. Powszechnie podaje się, że nawet u 20 procent  młodych osób, przed ukończeniem 18 roku życia wystąpią zaburzenia depresyjne oraz, że u co trzeciego nastolatka mogą pojawiać się oznaki tej choroby. Objawy depresji młodzieńczej nieco różnią się od depresji występującej u osób dorosłych i nierzadko jest ona mylona            z buntem młodzieńczym. Z racji tego, że młodzi ludzie aktualnie przebywają na nauczaniu zdalnym, mają ograniczony kontakt (realny) z rówieśnikami, rzadziej podejmują aktywności na świeżym powietrzu, znacznie wydłużył się ich czas spędzany przed komputerem a ich życie stało się bardziej monotonne mogą pojawiać się trudności w odczuwaniu motywacji do podejmowanych działań…Wszystkie te zmiany mogą nieść realne zagrożenie wystąpienia nastroju lub epizodu depresyjnego.  

Rodzicu, reaguj jeśli zauważysz u młodego człowieka występowanie kilku z niżej wymienionych objawów depresji, należą do nich: 

  • złe samopoczucie fizyczne :(nietypowe dolegliwości bólowe,nadmierne skupienie się na funkcjonowaniu własnego organizmu, wyolbrzymianie dolegliwości fizycznych, 

  • zaniżone poczucie własnej wartości : negatywne myśli na swój temat, widzenie przyszłości w “czarnych barwach”, 

  • zaburzenia aktywności : spadek energii, szybka męczliwość, nieustanne poczucie znużenia, 

  • zaburzenia koncentracji, zapamiętywania i uwagi a także związane z tym trudności w nauce, 

  • zaburzenia snu wywołane zmianą rytmu okołodobowego, lepsze funkcjonowanie wieczorami czy nocami, trudności z porannym wstawaniem, 

  • zmienność nastroju : rozdrażnienie, przygnębienie, uczucie zmęczenia, 

  • izolowanie się : unikanie kontaktów z otoczeniem, zamykanie się w sobie, 

  • występowanie zachowań ryzykownych : występowanie samookaleczeń, myśli o śmierci, zażywanie substancji psychoaktywnych. 

 

Gdzie można szukać pomocy? 

 

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko cierpi na depresję zgłoś się do psychologa lub psychoterapeuty i lekarza psychiatry.  

Na stronie Zintegrowanego Portalu Pacjenta (https://zip.nfz.gov.pl/GSL/) udostępnionego przez Narodowy Fundusz Zdrowia w zakładce ,,Gdzie się leczyć” znajdują się aktualne informacje o adresach, telefonach, lokalizacji i godzinach otwarcia ośrodków ochrony zdrowia/zakładów opieki zdrowotnej, w tym specjalistycznych Poradni Zdrowia Psychicznego oraz Centrów Zdrowia Psychicznego, gdzie można skonsultować się z lekarzem psychiatrą i otrzymać kompleksową pomoc w wypadku podejrzenia depresji.